B2B’de Marka Hikayesi Oluşturmak

B2C pazarlama çalışmaları iletişimciler için genellikle reklam dünyasının eğlenceli kısmı olarak görülür.

Çünkü B2C’ler iletişim çalışmalarında yeni fikir ve taktikleri uygulayabilecek, yeni sosyal ağları deneyebilecek yapıya sahiptir. Bir örnek vermek gerekirse; şeker, çikolata veya meyve suyu satmak kısmen kolaydır. Kapı veya ev yalıtım sistemleri satmak içinse, ilk olarak kendi marka hikayenizi oluşturmak ardından özel bir ekiple çalışmak gerekir.

Markanızın hikayesini kurgularken aşağıdaki unsurları dikkate almanız B2B’nin sunduğu fırsatları değerlendirmenize yardımcı olacaktır.

Tutkunuz

Markanızın var oluşunda yatan  temel değerler, müşterilerinizin ihtiyaçlarına nasıl çözümler getirdiğinizi anlatacak nitelikteki ögeler tutkunuzu gösterir.

Tutkunun dahil edildiği marka hikayeleri, müşterilerinize sunduğunuz teklifleri şekillendirmekte yol gösterici olacaktır.

Kahramanlarınız

Kahraman; şirketiniz, ürününüz, hizmetiniz ya da kurucunuz olabilir. Marka hikayesi oluşturma sürecinde seçtiğiniz kahraman unsur, yolculuğun ilk adımını oluşturacaktır.

Kurumun benzersiz ve değerli olan yönlerini kullanarak, şirketinizi ve markanızı tanımlayacak sıfatları sorgulayın, bulduğunuz en güçlü yanıt ve temaları açıkça tanımlanmış bir açıklama ile birleştirin.

Kilometre Taşları

Şirketinizin gelişimindeki değişimler ve beklenmedik anlar marka hikayenizi cazip kılan ögelerden biridir. Bu kilometre taşları niteliğindeki değişimler, kitlenizi bir sırra eriyormuş gibi hissettirir ve markanızla bağ kurmalarını sağlar.

Dönüşümler

Marka hikayalerini oluştururken şirket dönüşüm ve değişimlerini de göz önünde bulundurmalısınız. Bunu yaparken şirketinizin nasıl geliştiğini, çözdüğünüz problemleri hem duygusal hem de pratik ihtiyaçlarla nasıl bağlantı kurduğunu düşünün.

Bu adımı gerçekleştirmek değer önerinizi spesifik hale getirmenizde size yardımcı olacak ve marka hikayenizi şirket tarihçesinden ayırarak sizi B2B iletişimde avantajlı bir konuma taşıyacaktır.

Leave a Reply