Ana Sayfa Blog Digital Workshop

Web Tasarım – Markanızın İnternetteki Yüzü

Web Tasarım – Markanızın İnternetteki Yüzü

Mandalina’da bu hafta workshop konusu olarak web dünyasına giriş yapmak istedik ve ajans içi bilgilendirmelerimiz için sunumumuzu gerçekleştirdik. Siz değerli takipçilerimiz için de “Web Tasarım – Markanızın İnternetteki Yüzü” isimli bu workshop içeriğini derledik.

“Web sitesi nedir, dinamik web sitesi, statik web sitesi, ajansta web tasarım ve yazılım işleyişi nasıldır, wordpress nedir” gibi pek çok soruya cevap vermeye çalıştık.

 

2

Web Sitesi Nedir?

İnternetin görsel yüzüdür,
Bilgi paylaşımı ve araştırma mecrasıdır,
Hizmet Sunar,
Hizmet Alır

Marka sahibinin gözünden baktığımızda; aslında web sitesi markanın internetteki yüzüdür. Dijital dünyayı bol bol kullandığımız şu günlerde mobil telefonların da internete girebilmeleriyle birlikte web siteleri çok daha önem kazanmaya ve marka prestijini belirleyen unsurlardan biri haline gelmeye başladı.

Web siteleri dinamik ve statik olmak üzere iki çeşittir.

Dinamik Web Sitesi: Son kullanıcının bir arayüz yardımı ile kod bilmesine gerek kalmadan site içeriğini düzenleyebildiği web siteleridir. İçeriğin güncellenebilir olmasından alır adını. İçerik dinamik olarak değiştirilebilir.
Kullanılan teknolojiler: PHP, ASP, VBScript vb.

Statik Web Sitesi: Son kullanıcının kod bilmeden müdehale edemeyeceği türden sitelerdir. Site içeriği dinamik olarak değişmez. Uzun süre içeriği değişmeyecek tanıtım niteliğindeki sitelerdir.
Kullanılan teknolojiler: HTML, CSS, JavaScript

3

Ajansta Web Tasarım & Yazılım İşleyişi

1- Planlama ve Araştırma

Markamız ile benzer markaların dijital yüzlerinin araştırması ve başarılı olanların profilleri çıkarılması işleminden sonra müşteri görüşmeleri ile bir strateji belirlenip sonraki aşamaların planları yapılır.

2- Tasarım ve Konsept Oluşturma

Ortalama 2-3 tasarım ile markamıza uygun farklı web arayüz konseptleri üretilir.
Web arayüzünün tasarımı müşteriye sadece raster (JPG) görsel olarak sunulur. Ve beğenilen tasarım üzerinden revizelerle son haline karar verilip kodlamasına hazırlanır.
Her bir tasarımın yine en az 2 önemli sayfası tasarımlarda yer almalıdır.

3- Ön Uç ve Arka Uç Yazılımları

4

Front End Development
Kullanıcı Arayüzünü Kontrol Eden Programlama Bölümü
PSD olarak hazırlanmış olan tasarımlar bu aşamadan sonra “Ön Uç Yazılımcı” PSD tasarımı kodlar ile tarayıcıların anlayacağı dilde yazar ve “Arka Uç Yazılımcıya” hazırlanır. Bu aşamada tasarım HTML-CSS halini alır. Site canlı tıklanabilirdir fakat oluşan site statik bir web sitesidir.

Back End Development
Yönetim Panelini Kontrol Eden Programlama Bölümü
HTML ve CSS’e dönüşen tasarım yazılımcı tarafından kullanıcının hiç kod bilgisine ihtiyacı olmadan web sitesinde değişiklik yapabilmesine olanak sağlayan bir sisteme (CMS)  yani içerik yönetim sistemine dönüştürülür. Böylece müşterinin bir yönetim paneli olur. Oluşan site dinamik bir sitedir. Kullanılan yazılım dili genellikle PHP ya da ASP olur.

4- Testler ve Yayımlama

Web Sitesinin Yayınlanması ve Test Edilmesi
Yazılımcı projeyi bitirdikten sonra kendi sunucularımızda test yayını yapılır, bu test yayında proje eksikleri varsa giderilir sistem açıkları kontrol edilir ve hata ayıklama yapılır. Test yayını linki müşteriye gönderilir ve müşteriden son hali için onay istenir. Onaydan geçtikten sonra marka için kiralanmış olan alan adı altındaki sunucuda gerçek yayına geçer. Bu sırada site içeriği bir defa ajans tarafından eksiksiz girilir.
Web Sitesi Yönetim Paneli
Yönetim paneli eğitim toplantısı talep edilir ve yönetim panelini kullanacak kişilere yönetim paneli uygulamalarla anlatılır.

5-Teknik Destek İçerik Yönetimi

5

Teknik Destek
Web sitesinde oluşabilecek yazılımsal hataların giderilmesi, hack ataklarına karşı aylık yedek alınması gibi işlemlerdir.
İçerik Yönetimi
Yönetim paneli müşteriye devir edildikten sonra 6 ay kadar içerik girişi ile ilgili destek verilmesi hizmetidir. Hizmet yönetim paneli eğitiminin devamı gibi sayılır, amaç kullanıcının tam olarak paneli kullanmayı öğrenmesidir. İçerik yönetiminin ajans tarafından yapılması istenirse bu hizmet, senelik bazda paketler haline aylık ödemelerle ekstra ödemeye tabi tutulur.

WordPress Nedir?

6

WordPress.com
Blog yazabileceğiniz bir ortamdır ve tam olarak blogger gibi çalışır. Siteye üye olur ve uyeadiniz.wordpress.com alan adınız ile blogger olursunuz. Site arayüzünü sınırlı olarak değiştirebilirsiniz. Bazı temaları kendi bloğunuza uygularsınız.
WordPress.org
Yazılımcı gözü ile baktığımızda; yazılımcıların wordpress altyapı dosyalarını indirebilecekleri bir sitedir. Buradaki temel dosyaları şablon olarak kullanıp tema geliştirme işlemi için kullanırlar.
Kullanıcı gözü ile bakacak olursak; Bizim var olan domain (alan adı) ve hostingimize buradan indirdiğimiz dosyaları atarak daha önceden yazılmış temaları kullanarak kendimize ya da müşterilerimize kurumsal ya da kişisel web siteleri oluşturabiliriz.

Dünyada kullanımı 58milyonu aşan bir blog yazılımıdır. Fakat blog özelliğinin yanısıra, kurumsal siteler, tanıtım siteleri, e-ticaret siteleri gibi pek çok alanda kişiselleştirilebilir içerik yönetim sistemi olan bir platformdur. Açık kaynak kodlu olma özelliğinden dolayı da senelerdir sürekli gelişmekte ve yenilenmektedir. Bu özelliklerinden ötürüdür ki biz de Dwt Mandalinada yazılım desteği olarak wordpress çalışma tabanını kullanarak müşterilerimize eşsiz temalar üretiyoruz. Arayüzünün kullanım kolaylığından dolayı da müşterilerimizi mutlu mesut işlerine odaklanacakları bir dijital dünya ile buluşturmuş oluyoruz.

 

Yazar: Gamze Genç Çelik | Head of Web Development